English
Ana Sayfa Asitane Restaurant Yaz Menüsü Kış Menüsü Kış Grup Menüleri Yaz Grup Menüleri Osmanlı Saray Mutfağı
Haber Listesine Üyelik İletişim
Fotoğraf Galerisi Ziyaretçi Defteri Tavsiye
Asitane Restaurant


Shippoku Asitane'de Osmanlı Saray Mutfağı ile Yarıştı
Japon ve Osmanlı Saray Mutfağı'nın Buluşmasında Asitane Restaurant imzasıDünya'nın sayılı mutfakları arasında yer alan Japon ve Osmanlı Mutfağı lezzetleri 16 Ekim Perşembe günü bir araya geldi. Osmanlı ve Türk Mutfağını anlatan bir belgesel hazırlamak için İstanbul'da bir haftadır çekim yapan BS-Japan Televizyonunun merkezi Edirnekapı Kariye Müzesi'nin yanında Osmanlı Saray Mutfağı konusunda hizmet veren
Asitane Restaurant'dı.


Nagasaki'deki Kagetsu Restoran'ın aşçısı Masahiko Hashimoto

İki farklı yemek kültürünün bir araya geldiği ve yarışmanın yapıldığı günde Nagasaki'deki Kagetsu Restoran'ın aşçısı Masahiko Hashimoto ile Asitane Restoran'ın aşçısı Kadir Yılmaz marifetlerini gösterdiler.Yapılan yarışmanın jürisinde Topkapı Sarayı eski Müdürü Filiz Çağman,Aşçılar Derneği Başkanı Ahmet Yavuz ve uzun yıllardır Türkiye'de yaşayan oyuncu Ayumi Takano yer aldı.Başlangıç olarak içinde kuzu eti, kılıç balığı, turp, havuç,kestane,patates ve taze soğan olan Hikado Çorbası sunuldu.Ardından altı çeşitten oluşan ordörv tabağı geldi.En ilgi çeken tatlar arasında Yoğurt soslu tütsülenmiş uskumru ve incirli Nagasaki Tempura'nın yanında Krizantem çiçeği sosu ile servis edilen kuzu etiyle yumurtayı buluşturan yemekti. Osmanlı Mutfağı olarak bizim cephenin menüsünde ise Badem Çorbası, özel Zeytinyağlı Tabağı, Lor Peyniri Salatası, İstiridye Külbastı, Terkib-i Mutancana,tatlı olarak Helatiye ve şerbetler yer aldı.Terkib-i Mutancana'nın kazandığı yarışma belgesel olarak 2 Ocak 2009 tarihinde BS-Japan Televizyonunda yayınlanacaktır.

R. FILIZ ÇAGMAN (SAKIP SABANCI MÜZESI , TOPKAPI SARAYI ESKI MÜDÜRÜ ) - AHMET YAVUZ ( ASÇILAR DERNEGI BASKANI ) - AYUMI TAKANO ( SANATÇI )

yarışmaya katılan menüler ve juri üyeleri hakkında bilgi için tıklayınız

özel resim galerisi


Kariye Camii Sokak No: 6 34240 Edirnekapı, İstanbul - Türkiye
Tel: (212) 635 7997 Fax: (212) 521 6631
eposta: info@asitanerestaurant.com www.asitanerestaurant.com

Adres krokisi ve yol tarifi için tıklayınız

WFP World Food Programme Chora Museum,  Kariye Museum, Kariye Camii, Church of Holy Savior in Chora

Arşiv

Hypermedia Production Magrus. Community Builder Email2Clients.